Důchod už klepe na dveře – ale kde vzít peníze?

0 Comments


To, že bychom si měli na důchody spořit, víme asi všichni. Stát nám zkrátka už nedokáže garantovat, že náš důchod bude v takové výši, že z něj budeme moci důstojně vyžít. Ti, kteří jsou v této situaci už nyní, mají ještě možnosti, jak si mohou pomoci. Jak to bude ale s budoucími generacemi? To teď nikdo nedokáže říct. Upřímně si ale řekněme, že vyhlídky nejsou moc dobré. Dlouhodobé štědré rozdávání důchodu a fakt, že naše generace stárne čím dál více, vlivem vývoje medicíny a vědy, plus nižší porodnost, to všechno jsou faktory, které nevedou důchodovou politiku vůbec dobrým směrem.

senioři

Proto, i když máte do důchodu ještě několik desítek let, je dobré začít myslet dopředu a začít na své důchodové roky šetřit již nyní. V dnešní době máte spoustu možností, jak ušetřit, a i pokud nemůžete šetřit moc, tím, že začnete brzy, se vám může na účtu vytvořit slušná kupička peněz, kterou později použijete na klidné stáří.

Každá banka vám dnes nabídne penzijní připojištění nebo spořící účet. Tohle bývá nejčastější cesta, jak lidé šetří peníze. Penzijní připojištění se vám vyplatí zejména ve chvíli, kdy vám na něj přispívá zaměstnavatel. Někteří mají příspěvky opravdu štědré, a díky tomu se můžete se svými úspory dostat na zajímavou částku. Na druhou stranu, na své penzijní připojištění nemůžete sáhnout, dokud nebudete mít důchodový věk. Pokud to uděláte, přijdete o příspěvky, které vám na penzijní připojištění přispívá stát.

úspory

Pokud si budete peníze ukládat na spořící účet, máte ke svým penězům volnější přístup. Bude se vám to hodit třeba ve chvílích, kdy vás potká nečekaná událost a nečekané výdaje. Místo toho, abyste si museli půjčit od banky, třeba na novou pračku nebo opravu auta, vezmete si část svých úspor na důchod a smíříte se s tím, že se kupička peněz o něco zmenšila.

Více se dozvíte v článku Na důchod je třeba spořit Nebankovní hypotéka.