Čím k nám dnes promlouvají Shakespearovy hry?

0 Comments

Tajemný umělec

William Shakespeare, dvě slova, která jsou synonymem divadelního umění. Velký umělec z malého anglického města Stratford nad Avonou. O jeho životě se ví málo, zůstal v mnoha směrech hádankou.
Na Shakespeara chodíme v zimě do Národního, v létě na Shakespearovské slavnosti. Co bylo jeho tajemstvím, které objevil v hlubinách pozdního středověku a předává nám je prostřednictvím svých her dodnes?
dívka v hledišti
Jaká poselství předává?
Mezi jeho nejpovedenější díla patří nepochybně Hamlet, kralevic dánský. Hamlet je introvert, který prožívá ztrátu otce a zradu strýce a osudnou vlastností se mu stane váhavost a neschopnost k činu nebo rozhodnutí. Začátek slavného monologu „Být či nebýt“ používají lidé v běžném hovoru na celém světě. Na Hamletovi se učíme, že vnitřní bohatství a intelekt jsou často k ničemu, nejsou-li použity k činu a že se nevyplácí mluvit o smrti, protože se nám naše přání může vyplnit.

Naopak žárlivý Othello doplácí na zcela jinou chybu. Nechá si „nakukat“, že mu je jeho žena nevěrná zlým Jagem a uškrtí ji. Pak se ukáže, že uškrcená Desdemona byla nevinná. Othello nás učí, že fakta si máme prověřit sami a nenaletět všemu, co lidé povídají. Unáhlenost mnohdy také může vést ke špatným koncům.

Komedie – vtip i moudrost
Z veselejší hromádky můžeme mluvit o Shakespearových komediích, výborném Zkrocení zlé ženy, vyprávějícím o střetu romantické, snivé lásky a skutečné reality vztahů. Kateřina je hádavá, výbušná žena, kterou rozčiluje milostné vzdychání a chce skutečný vztah, její sestra Bianca přesný opak. Konflikt jejich povah tu vytváří množství vtipných situací.

Z historie
Kromě vymyšlených postav si Shakespeare hrál i s historií. Zvěčnil nádherný příběh lásky Římana Antonia a egyptské královny Kleopatry, i intriky starověkých mocnářů nebo třeba „padoucha“ Richarda III.
balet na západ slunce
Láska až za hrob
Nakonec samozřejmě Romeo a Julie, věčný příběh. Dva milenci ze znepřátelených rodů prožívají svou první lásku, která skončí tragicky. Téma zakázaného milostného vztahu, čistoty lásky, kterou prožíváme v mládí, osloví snad každou duši i dnes, po čtyřech stech letech.

Zajdete v létě na Shakespeara?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup