Dětské autosedačky aneb bezpečné cestování i pro ty nejmenší

0 Comments

Dětské autosedačky pomáhají ochránit ty nejzranitelnější – děti v případě autonehody. Používání dětské autosedačky je navíc ze zákona povinné a tak není pochyb o tom, že v autě má smysl. Jak ale vybrat autosedačku, která bude splňovat bezpečnostní normy, zároveň bude pohodlná a naše dítě se v ní bude cítit dobře?

detska autosedacka

Rozdělení autosedaček

Pro své dítě obvykle chceme to nejlepší, jinak tomu není samozřejmě ani při výběru vhodné autosedačky. Při výběru je rozhodující hlavně hmotnost dítěte a přizpůsobení sedačky jeho velikosti. Při koupi autosedačky se rozhodně nevyplatí šetřit. Nevolíme tedy zbytečně větší velikost, jen aby dítěti vydržela déle. Toto rozhodnutí by se nám mohlo rychle vymstít.

Autem obvykle přepravujeme dítě od útlého věku, k tomu se hodí tzv. kolébky. Ty jsou uzpůsobeny pro ty nejmenší, kteří v tomto typu sedačky mohou nerušeně spát. Co nevidět bude tento typ autosedačky ale s největší pravděpodobností vašemu dítěti příliš malý. Na řadu pak přichází tzv. skořepinové sedačky, které jsou charakteristické pro umístění v opačném směru. Dětská krční páteř není ještě dostatečně vyvinutá a tato poloha poskytuje dítěti maximální možnou ochranu v případě prudkého nárazu. V tomto směru se doporučuje vozit dítě co možná nejdéle.

Větší děti už obvykle potřebují sedačky skupiny II/III. Ovšem při výběru dejte raději přednost klasickým sedačkám s pevnou oporou pro záda a naopak se vyvarujte jednoduchým podsedákům. Sedačky by měly mít dobře viditelné úchytky pro bezpečnostní pásy, jejichž jednoduchá instalace zabrání případnému špatnému ukotvení.

sedacka pro deti

Kvalita nemusí jít vždy ruku v ruce s vysokou pořizovací cenou

Mějte na paměti, že jsou to právě dětské autosedačky, které dokáží dítě ochránit v případě dopravní nehody. Na výrobku bychom tak za žádných okolností neměli šetřit, to ale neznamená, že se kvalitní autosedačka nedá pořídit i v cenově dostupné kategorii. Vždy je ale zapotřebí vybírat produkty od certifikovaných prodejců, kteří nabízí jen kvalitní a prověřené produkty. Modely autosedaček by vždy měly být opatřeny platným certifikátem, který zajišťuje jejich bezpečnost.