Jakého si pořídit psa?

0 Comments

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Pořídit si psa je ovšem velký krok, a proto si předem musíte ujasnit, jakého psa vlastně hledáte. Přeci jen, nezvažujete nákup stroje, ale živé bytosti. Zde je pár bodů, podle kterých můžete postupovat.

Chcete psa s rodokmenem, či bez?

Čistokrevní psi mají oproti psům bez rodokmenu jednu velkou výhodu. Jsou velmi dobře předvídatelní. Dopředu zhruba víte, jak bude probíhat jejich fyzický i mentální vývoj. Máte téměř jisté, jaké velikosti v dospělosti bude dosahovat, jakou texturu a délku bude mít jeho srst i jakou bude mít povahu. Zároveň můžete předem počítat s potenciálními zdravotními obtížemi, které jsou u konkrétních plemen typické.
O tyto psy je velký zájem, díky čemuž nejsou nejlevnější. Pokud chcete vsadit na jistotu, pořiďte si právě psa od chovatele. Finance na osvojení vašeho psího společníka vám může pomoci získat půjčka na OP.

Kříženci jsou potomci dvou čistokrevných psů různých plemen. Stejně jako u čistokrevníků můžeme i u kříženců předpovídat. Je to ale mnohem složitější vzhledem k tomu, že vzhled i povahu může mít od každého z rodičů úplně jinačí. Zároveň kombinací genů dvou plemen může vzniknout pes s úplně odlišnými vlastnostmi.

pes

Smíšená plemena znáte pod označením voříšci. Jedná se o psy s původem z velkého množství nečistokrevných plemen. Co se předvídání temperamentu a vzhledu týče, u těchto psů je to sázka do loterie. Jejich výhodou je dostupnost a menší pravděpodobnost onemocnění vzhledem k jejich bohatému genofondu.

Vybírejte i podle vašeho bydliště

Dalším velmi důležitým faktorem je, zda si pejska pořizujete do města do bytu, či na venkov na zahradu. Pokud jste obyvatel městského bytu, počítejte s tím, že budete muset psa často venčit. Zároveň berte v úvahu, že v malém prostoru bude velké plemeno i jeho okolí trpět. Nevybírejte proto pesa, který potřebuje hodně pohybu. Počítejte i s tím, že psovi padají chlupy.

Na venkově už váš výběr není moc omezen velikostí. Pes se po zahradě může pohybovat volně a výhodou je, že může hlídat vaše obydlí. Váš životní styl je při výběru plemena klíčový. Jaký pán, takový pes, proto pokud nejste sportovně založení, nepořizujte si aktivní plemeno.

Je lepší štěně, nebo dospělý pes?

Ačkoliv všichni víme, jak roztomilá štěňata mohou být, je s nimi spousta práce. Při cvičení štěněte si mezi sebou vytvoříte skvělé pouto. Je potřeba se štěněti dostatečně věnovat, ale ne každý má dostatek času a trpělivosti na jeho výcvik. Pokud nemáte možnost se štěněti věnovat takovýmto způsobem, zvažte raději osvojení dospělého jedince. Ti mívají základní výcvik již za sebou. Musíte ale počítat, že si na vás bude nějaký čas zvykat. Navíc ne vždy víte, čím si pes prošel a co má za sebou, což s sebou může nést určitá rizika.

Když si předem dobře rozmyslíte, jaký pes se k vám a vašemu životnímu stylu hodí a kolik času na něj budete mít, jistě si vyberete to pravé plemeno právě pro vás.