Spojování součástek

0 Comments

V dílně je potřeba velice často spojit více součástek k sobě. Řešení je více, ovšem vždy se hodí kvalitní nástroje, jenž vydrží spoustu výrobních procesů.

Spojování součástek

Závity

Tento spojovací prvek můžeme najít ve spoustě moderních strojů, protože dosahuje dobrých vlastností. Hlavní výhodou je, že spojení můžete kdykoliv rozmontovat a následně zase utáhnout. Takto to můžete opakovat mnohokrát, a to bez poškození. Zároveň například šroubky můžete utahovat na určitý moment, k čemuž nám slouží momentový klíč. Abyste spojení vytvořili, tak potřebujete vrták, závitník, olej a vratidlo, popřípadě stroj, protože třeba při sériové výrobě se využívá soustruhu. Pro určitý závit je potřeba vyvrtat menší díru, přičemž přesnou hodnotu najdete buď na internetu či v strojírenských tabulkách.

strojní závitník

Závitníky narex vždy dosahují požadované kvality, a proto s nimi vyřežete spousty naprosto přesných závitů. Na výběr je opravdu spousta nástrojů, takže si vyberete přesnou velikost i druh nástroje. Pokud budete se závity pracovat déle, tak se určitě vyplatí zakoupit celou sadu.

Nýty

Pomocí nýtování můžete dané součásti spojit velice rychle a poté je jen tak něco nerozdělí. Naprostá většina těchto výrobků je zde dvou částí, a ty se následně stlačením spojí nádherně k sobě. Aby byla kvalita spoje co nejlepší, tak musíme dbát na pár základních parametrů. Těmi je především délka průměr, hlava nýtku a materiál ze kterého je vyroben. Ke spojení jsou potřeba nýtovací kleště, protože bez nich při hobby využití nic neuděláte.

nýtovací kleště

Dříve se používaly klasické ruční kleště, ale u dnešních zařízení stačí zmáčknout tlačítko a je hotovo. Není problém pracovat kdekoliv díky AKU baterii. Třeba na spojování plechů jsou nýtky naprosto ideální a takový spoj zvládne každý kutil. S pořádným nářadím je to ještě mnohem jednodušší. Klidně Vám postačí i klasický trhací nýt, protože ten dosahuje dobré pevnosti spoje a životnosti, takže není potřeba investovat do dražších produktů jako jsou maticové a šroubové nýty.