Zvyky, návyky a požitky, jimiž si nevědomky ubližujeme

0 Comments

Že drogy škodí lidskému zdraví, o tom ví kde kdo. Každý však řadí mezi drogy něco jiného, a mnohdy si ani neuvědomujeme, čím vším si vlastně škodíme. Škodliviny jsou totiž k dostání všude, a obvykle je máme v oblibě.

Slazené nápoje

Najde se spousta lidí, kteří vyloženě opovrhují čistou, neochucenou vodou, a pijí výhradně slazené nápoje. Ty ale škodí zdraví, a to ve velkém. Dát si jednou za čas na výletě sklenici kofoly, to by neměl být žádný problém. Ale pít ji každý den? To rozhodně nedělejte. Proč? Některé studie potvrdily spojitost mezi pitím slazených nápojů a vznikem rakoviny. Ať už se jedná o rakovinu slinivky, prostaty, nebo prsu, slazené nápoje zde hrají svoji roli. Pokud tedy káráte kuřáky, a v ruce držíte sklenici fanty, můžete být za pěkného pokrytce. Dalším zdravotním rizikem je vznik cukrovky, kterou slazené nápoje mohou způsobit. Tyto nápoje totiž obsahují nadměrné množství cukru. Že drogově závislí brzy přijdou o svůj chrup? Stejně však působí slazené nápoje, které ničí zuby velmi rychle, a nezvratně. Můžete si pak čistit zuby jak chcete, ale tyto účinky nezastavíte. To však není vše. Lidé holdující slazeným nápojům často trpí nadváhou, nebo dokonce obezitou. Můžete jíst celý den jen zdravá jídla, spoustu zeleniny, ale pokud to všechno zapíjíte slazeným nápojem, vaše strava se mine efektem. A hlavně – na slazených nápojích vzniká závislost, stejně jako na jiných drogách.

chlapec pije colu

Solárium

Solárium je velmi oblíbené mezi lidmi, kteří buď nemají čas trávit hodiny na slunci, nebo se chtějí opálit ještě než začne léto. Všimli jste si však někdy, že lidé, kteří četně využívají služby solária, vypadají starší? Ano. Solárium totiž způsobuje předčasné stárnutí kůže, ale může způsobit i spálení, a rakovinu kůže. Postupné přírodní opálení, spolu se správně zvoleným opalovacím krémem, je přeci jen zdravější formou.

káva s mlékem

Káva

Káva je drogou sama o sobě, ale v přiměřeném množství, a ta kvalitní, může mít dokonce blahodárně účinky. Pokud si však libujete v přidávání mléka do kávy, můžete si způsobit nemalé zdravotní obtíže. Káva s mlékem je totiž kyselinotvorná, a způsobuje jak zažívací potíže v podobě průjmu, zácpy, či křečí, ale také poškozuje slinivku a žlučník. Pokud si bez kávy nedokážete představit den, dejte si ji raději jen tak. Na tu chuť si brzy zvyknete, a už ji nebudete chtít pít jinak.