Podle proužku na kiltu se pozná pravý Skot

0 Comments

Pro českého muže by byla asi představa, že by si na sebe měl navléknout sukni, nepřípustná. Pokud není transvestita, nebo nejde na maškarní. Naprosto běžná součást šatníku je sukně pro Skoty. Určitě ji nenosí denně, ale slavnostní příležitosti to někdy přímo vyžadují.
§  Skotská sukně má stejnou roli a důležitost, jako naše národní kroje.
Kilt, jak se sukně nazývá, je skládaná suknice s barevným károvaným vzorem, třásněmi a ozdobnou sponou. Tak, jako u nás existuje mnoho druhů krojů, existuje i mnoho druhů kiltů. Jiný se nosí ve Skotsku a jiný například v Irsku. Součástí kiltu jsou dlouhé vlněné podkolenky. Ale nenechte se mýlit tímto mírumilovným oděvem.
§  Pravý Skot má v pravé podkolence zastrčenou dýku.
skotská hudba

Kilt se nenosí jen ve Skotsku

Skotská suknice může být doplňkem ve slavnostním civilním obleku.
–         Ten se skládá ze zmíněné sukně, krátkého fráčku s vestou, smokingové košile a motýlku.
–         Jinou variantou je tweedové sako, bílá košile a kravata.
nohy skota
Pravý skotský kilt poznáte určitě na první pohled podle barevného vzoru.Tento vzor má ale svá pravidla. Barevné vzory jsou spojovány se skotskými rodinami a klany. Jsou na nich znaky, které jsou charakteristické pro místní hrabství, podniky, školy a univerzity. Vzor je orientován vždy svisle a vodorovně. Pokud uvidíte nějakého muže, který má na své sukni vzorek úhlopříčný, tak to není buď Skot anebo o své kultuře mnoho neví. Jak bylo řečeno, nenosí se kilt pouze ve Skotsku, ale pronikl v historii i do Irska. Irský kilt je jednobarevný, obarvený zelenou nebo šafránovou barvou. Muže v kiltu můžeme potkat i v Knížectví Wales. Tady ovšem není součástí velšského oděvu. Přesto je u Velšanů velice oblíbený. Mnohdy si velšští muži vybírají svou sukni v národních barvách – zelené, červené a bílé.
–         A co to vlastně pod kiltem Skotové nosí?
–         Nic.
U vojenských jednotek je to dokonce vyžadováno vojenským řádem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup