Sauna versus Infrasauna

0 Comments

V případě že se rozhodnete pro saunování, neprohloupíte ani v jednom případě. V obou případech podstoupíte velice příjemnou relaxaci s prohřátím celého těla. Posílíte svou imunitu, zbavíte se drobných neduhů, doslova se nabijete novou energií.
lampa v sauně
Ve finské sauně se topí zabudovanými elektrickými kamínky, na kterých se nahřívají saunové kameny, které se čas od času polévají vodou, aby se zvýšila v prostoru vlhkost. V infrasauně se o teplo starají speciální keramické panely, které emitují infračervené záření. To proniká přímo do svalové tkáně a zahřívá ji. Od prostoru jde v podstatě jen zbytkové teplo.
Tím přicházíme k zásadnímu rozdílu mezi klasickou finskou saunou a infrasaunou. V ohřívadle finské sauny se potíme při teplotě mezi 80-120 oC, v infrasauně se nám dýchá daleko pohodlněji, protože tam je teplota mezi 20-50 oC. I tato nízká teplota vystačí díky unikátnímu principu k prohřátí svalové tkáně do hloubky až 4 cm.
Dalším rozdílem je proces ochlazování. Finská sauna vyžaduje docela brutální ochlazení ledovou vodu, skok do bazénku nebo ještě lépe zamrzlého jezera. V Infrasauně nám stačí jen otevřít dveře, dál sedět na ručníku a čekat až proces pocení ustane. Teprve pak jdeme pod sprchu. Sprchujeme se ne studenou, ale příjemně vlažnou vodou.
Infrasauna byla vynalezena, protože se ukazovalo, že pobyt ve finské sauně je pro některé lidi nepřijatelný. Především kardiaci, alergici, astmatici nebo lidé s problémy s krevním tlakem, měli prakticky klasickou finskou saunu zcela zapovězenou. Infrasauna jim tak otevřela možnosti zvýšení odolnosti organismu jeho posílení či přímo léčení nachlazení, nebo bolestí v krku.
vědro do sauny
Na druhou stranu pro zdravé lidi je finská sauna určitě jaksi zábavnější. Už jen ochlazování rozpáleného děla je docela zábavnou záležitostí. A zábava je taky pro člověka pozitivní záležitostí. Takže je na každém ať zváží, co mu vyhovuje nejvíc. Hlavně se saunujte. Svému tělu uděláte náramně dobře.