Windows obrana opět prolomena

0 Comments

Zajisté je to pro běžného uživatele super věcička. Nemusí si pamatovat žádná složitá hesla. Nemusí nic složitě vyťukávat do klávesnice, a jen se na počítač podívá, tedy na monitor, pochopitelně, počítač se odemkne a možno na něm začít pracovat. Ještě „vymakanější“ služba je, kdy uživatel od stroje odejde, třeba jen na oběd, tak tento se sám vypne a nikdo jiný jej prostě nenahodí. Pomineme zlé jazyky, které tvrdí, že je to k ničemu, že by žádná žena po ránu nemohl počítač zapnout, a podívejme se na tuto věc z jiného pohledu. Totiž z pohledu hackera.
windows logo
Tato funkce se jmenuje Windows Hello, a její používání není zrovna lehké. Ani ne tak pro použití, jako pro software. Musíte mít totiž podporovanou kamerku s infra. Tzv. Intel Real Sense kamera. Pokud ji máte, nebo jinou podporovanou, musíte si vše nastavit a jste v bezpečí. Možná.
Hacker by si samozřejmě poradil různými, pro nás děsivě složitými způsoby. Ruský server Hi tech však přišel se zprávou, že se to povedlo i několika obyčejným uživatelům. Jak? Docela obyčejně, totiž obyčejnou fotografií dotyčného majitele. A nepomohla prý ani funkce anti-spoofingu.
Toto lze provést i s méně kvalitní fotografií a náramně snadno. Ostatně, server má na svém webu i video, jak se to zkoušelo. A jak je uvedeno, funguje to prý na všech verzích a dokonce i na poslední Windows Fall Creators Update.
Takže jediný problém je sehnat fotografii svého kolegy a pak jej tímto odemčením řádně překvapit. Já osobně jsem to nezkoušel, takže nemohu celou problematiku rozebrat a posoudit ze své vlastní zkušenosti, ale autor článku, Grigorij Matjužin, si asi nemá proč něco podobného vymýšlet. Ostatně vydal to spíše jako varování. Nebo že by to napsal jako návod?
červeně hacked
V každém případě, ať je tomu tak či onak, je stále vidět, že nejbezpečnější bude stále klasické heslo, nebo otisk prstu. A v budoucnu sken oční sítnice.