V pračce vyperete všechno
Dřív se tvrdilo, že někdo má na peří alergii, přitom to vlastně není alergie na samotné peří, ale alergie na prachové částice, které se najdou v nekvalitní peřině, mnoho lidí se v dnešní době ke klasickým peřinám plněným peřím vrací, také nosíme péřové bundy, kdo chodí sportovat, má speciální sportovní oblečení a boty, u lidí, kteří mají děti, jsou samozřejmostí plyšové hračky, zvykli jsme si nosit tyhle a další „speciální věci“ do čistírny, přitom dnešní moderní pračky zvládnou vyprat téměř vše, stačí se jen řídit štítky od výrobce, a dbát na správné sušení, mnohdy se neobejdete bez sušičky, která je ale součástí většiny dnešních praček.
Jak na peřiny?Na ty budete potřebovat pračku s trochu větším bubnem – alespoň na 7 kg prádla, taková velikost bubnu zvládne v pohodě i velkou peřinu nebo třeba spacák.Po vyprání se nedoporučuje peřiny sušit na slunci, protože část by se mohla přesušit a začít praskat, a vnitřek by mohl zůstat vlhký, právě proto se doporučuje sušička. Moderní pračky už mívají program přímo na péřové výrobky, pokud ta Vaše ho nemá, zvolte program pro jemné prádlo, a nevolte víc než 40 stupňů.
To samé platí u všech péřových výrobků, například péřové bundy, spacáky apod., pokud jste rodina s více členy, dá se předpokládat, že péřovou bundu máte všichni, děti potřebují spacáky na školní výlety, máte doma klasické peřiny, v tom případě už se Vám větší pračka opravdu vyplatí, ušetříte spoustu peněz za čistírnu. Péřové bundy se doporučují sušit se speciálními míčky, aby zůstaly načechrané.
Jak na plyšové hračky?Když je dáte na klasický program, většinou už je nevyndáte tak načechrané, jako byli před praním, doporučuje se je v pračce neždímat, perte je v pracím prostředku se sníženou pěnivostí, který je určený pro vlnu nebo mohér. Vymáchat a vyždímat už se doporučuje v ruce, a za vhodné části je můžete klasiky pověsit na prádelní šňůru.
Pokud máte doma nadšeného sportovce, nebo jste jím Vy sami, jistě víte, že kvalitní sportovní oblečení potřebuje jinou péči, než oblečení klasické – pro takové případy, i co se týká sportovních bot, které se také dají prát v pračce, se prodávají speciální sáčky, do kterých je vložíte a v nich vyperete, při praní těchto materiálů nepoužívejte aviváž. Pokud Vaše pračka nemá program přímo pro sportovní oblečení, zvolte program pro jemné prádlo, které mimochodem můžete prát v pračce stejným způsobem (krajkové spodní prádlo apod.).