Máte doma domeček?
Už Vás někdy napadlo, bez čeho byste se doma v žádném případě neobešli? Která místnost se nedá, v projektu nového bytu, vynechat?
a) Rozhodně to nebude ložnice– spát se dá i v kuchyni, třeba na lehátku.
b) Nebude to ani kuchyň– vařit na vařiči můžete třeba v koupelně.
c) Není to ani koupelna– umýt se může člověk třeba v kuchyni, ve dřezu, když by bylo nejhůře.
Nedá se žít bez jedné, veledůležité, maličkosti.
· Česky tomu zařízení říkáme záchod.
· Z francouzštiny k nám přišlo označení toaleta.
· Angličané přidali název klozet.
· A krásné, jadrné slovo, které nemohu právě pro jeho přílišnou
jadrnost uvést, k nám zavítalo z Německa. Jistě si každý, při jeho vyslovení, domyslí. Německý Häusl neznamená v němčině nic hanlivého. Je to prostě zdrobněle dům neboli domeček. To až v českých ústech dostal tak trochu vulgární nádech.
Bude pršet, záchody dnes létají nízko
To, co my bereme jako samozřejmost, je v některých zemích nebývalým přepychem.Například v hlavním městě Etiopie (Addis Abeba), mají na toaletu nárok pouze ti bohatší nebo turisté v lepších hotelích.
Je tam zcela běžné vidět místního obyvatele
· jak vybíhá ze své chatrče
· zabrzdí na chodníku
· beze studu vykoná, co potřebuje.
Jedním z řešení, na které místní obyvatelé přišli, jsou létající záchody. Myslím, že je to nápad naprosto strašný. Obyvatel slumu si vezme igelitový pytlík, naplní ho a velkým obloukem ho odhodí co nejdále. Pokud si představíme, že se svým odpadem zachází takto každý obyvatel slumu, jsou střechy docela dobře izolovány proti slunečním paprskům.
V jiných částech Etiopie našli poněkud přijatelnější řešení. Stavějí takzvané bio latríny. Vše se shromažďuje ve velkých jímkách, kde vzniká postupně metan. Ten potom slouží k vaření nebo výrobě elektrické energie. Z člověka se stává tak trochu perpetuum mobile.